Шукати в цьому блозі

середу, 5 жовтня 2011 р.

Урок 2. ПРИГЛАШЕНИЕ В ЛОНДОН

Цели урока: развитие умения и навыков диалогической речи; активизация изученной лексики; актуализация навыков чтения.

Оборудование: карточки с транскрипционными знаками; мяч для игры.

Ход урока

I. Организационный момент

- Good morning, boys and girls. (Good morning, Мария Петровна!)

- I am glad to see you, (We are glad to see you too.)

- How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)

- -I'm fine thank you. Vova, how is your mother? (She is fine, thanks.)

- Masha, is your father ОК.? (Yes, he is. He is OK.)

- Who is absent today? (All pupils are present.)

- And who is on duty today? (Vova and Masha are on duty today.)

- OK. Let's start our work. Today we shall continue to talk about the invitation to London and read the dialogue about it.


II. Фонетическая зарядка

Фонетические зарядки

Скороговорки


Пословицы

- But first lei's practice the English sounds.

- Now sound the symbols!

Учитель показывает: [е], [г], [w], [b], etc. Дети произносят звуки, учитель следит за артикуляцией и корректирует произношение.

III. Речевая разминка


- Now you will agree or disagree with me. Listen to me carefully. If Fm right repeat my sentence. If I am not right disagree - with me.

Ученики встают в круг. Учитель кидает мяч по очереди каждому из учеников и произносит предложения, с которыми учащиеся соглашаются или не соглашаются.

- The USA is larger than Russia. (The USA is smaller than Russia.)

- A cat has a long nose. (A cat has a small nose.)

- You like to eat chocolate. (I like to eat chocolate.)

- Moscow is the capital of Russia. (Moscow is the capital of Russia.)

- You can play the piano. (I can't play the piano.) Etc.

IV. Актуализация навыков чтения

- Now, children, let's remember the words from exercise 3, page 25. Let's read them and translate.

Учитель просит учеников читать и переводить по строчке из упр. 3, с. 25 из учебника.

V. Активизация изученной лексики

- Now it's time to check up your home task. I want you to write the words from exercise 2, page 13 from your Workbook on the blackboard.

- Vova, you are welcome.

Учитель просит одного ученика написать слова из упр. 2, с. 13 из рабочей таради в алфавитном порядке на доске. В это время остальные учащиеся читают и переводят слова из упр. I, с. 13 рабочей тетради.

- And now you will read and translate the words from exercise 1, page 13. Will you start, Masha?

VI. Контроль грамматических навыков

- Now it's time to check up your grammar task. Let's read exercise 5, page 25.

Учитель предлагает детям по очереди прочитать получившиеся предложения упр. 5, с. 25 из учебника, исправляет ошибки и дает краткие комментарии.

VII. Физкультминутка

VIII Развитие умения и навыков диалогической речи

- Well, now you are not so tired and we can do exercise 6, page 26.

Let's make a circle. I will divide you into two groups in order to act out the dialogues. One pupil will play the role of Anna Kovaleva, who is a secretary, and his / her partner will be Peter Golovin, who is a director.

Учитель делит детей на два варианта и предлагает по ролям прочитать диалог. Учащиеся читают диалог и меняются ролями для второго прочтения. В конце урока ученики по парам читают данный диалог перед классом.

IX. Итог урока

- Our lesson is over. You will learn your dialogues at home. It was pleasant to meet you. Good-bye, boys and girls

Немає коментарів:

Дописати коментар